شنبه, 06 شهریور 1395 18:49

مزاحمت تلفنی و مجازات آن

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در این بخش از مطالب حقوقی اینجانب حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری می پردازم به بحث مزاحمت تلفنی و مجازاتی که شامل این جرم می شود، و مزاحمت تلفنی می تواند سبب مشکلات بسیار بزرگی شود. مزاحمت تلفنی از جرایمی محسوب می شود که بسیار شایع است که با اخلاق اجتماعی و فرهنگی منافات دارد بخاطر همین قانون مجازات سنگینی برای این جرم در نظر گرفته است ،مجازات هایی همچون حبس، قطع تلفن… برای مزاحمین تلفنی در نظر گرفته است، لذا نوع مجازات به شخصیت متهم، دفعات و نوع مزاحمت بستگی دارد.

با نگاهی به ماده 641 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی این چنین مقرر می دارد:

هرگاه شخصی با توسل به تلفن و یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاصی دیگر مزاحمت ایجاد كند، علاوه بر اجرای مقررات خاص شركت مخابرات، مرتكب به حبس از یك تا شش ماه محكوم خواهد شد. البته این همه ماجرا نیست. علاوه بر قانون مجازات اسلامی ‌در مقرراتی كه شركت مخابرات دارد، مجازات‌های دیگری هم برای مزاحم در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که ایجاد مزاحمت از طریق پیامک نیز جرم بوده و قابل مجازات خواهد بود. برای مجازات مزاحمت‌های پیامكی و تلفنی، مجرمان به مجازات تعزیری محكوم می‌شوند.

از طرفی دیگر بیان شد که امکان قصاص یا مزاحم تلفنی وجود خواهد داشت و آن در فرضی است که كسی به عمد و با سوءنیت به وسیله تلفن خبر فوت یكی از نزدیكان شنونده را به او بدهد و این خبر موجب مرگ یا مرض شنونده شود، این در حالی است که عملش مطابق با قانون مجازات اسلامی ممكن است قتل عمد شناخته شود و مرتكب قصاص شود؛ چون چنین عملی نسبت به یك فرد مسن در نوع خود كشنده به شمار خواهد رفت.
در مورد مزاحمت تلفنی چنانچه عمل كسی كه از او شكایت شده فقط مزاحمت تلفنی باشد و همراه با جرم دیگری مانند فحاشی و استعمال الفاظ ركیك نباشد، در صورت احراز مزاحمت، تلفن مزاحم قطع می‌شود؛ اما چنانچه مزاحمت تلفنی همراه با جرایم دیگر از قبیل فحاشی یا تهدید باشد، رسیدگی به بزه ارتكابی با دادگاه‌های عمومی محل خواهان انجام خواهد شد.

وکیل دادگستری  وکیل پایه یک  وکیل خوب در تهران  وکیل دادگستری  وکیل پایه یک  وکیل خوب  

خواندن 716 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سخن وکیل

اینجانب حمیرا پارسا وکیل پایه یک دادگستری با سال ها سابقه در امر وکالت و داشتن پرونده های موفق آماده پاسخگویی و همکاری و اعلام وکالت در تمام زمینه های حقوقی ،کیفری ،خانوادگی می باشم. امید است با مراجعه و اعتماد به دفتر حقوقی ما بار مشکلات حقوقی خویش را با پیگیری های صحیح کاهش دهید.

وکیل   , وکیل دادگستری   , وکیل پایه یک  , وکیل خوب

وکیل دادگستری  , وکیل خوب , وکیل  , وکیل پایه یک  , وکیل پایه یک دادگستری  ,  وکیل خوب در تهران   ,وکیل پایه یک در تهران

وکیل در یوسف اباد   ,وکیل پایه یک در یوسف اباد  ,وکیل دادگستری در یوسف اباد 

وکیل ملکی   , وکیل ملکی تهران  x

طلاق توافقی فوری ,طلاق توافقی 

جهت مشاوره حقوقی تلفنی ابتدا مبلغ مشاوره را پرداخت کنید وسپس تماس بگیرید

مبلغ مشاوره تلفنی 70000تومان و به مدت 40 دقیقه می باشد

مشاوره حقوقی انلاین

 

تماس با ما

  آدرس : تهران-یوسف آباد -خیابان هفتم - پلاک27 - طبقه چهارم- واحد15                                                  
  شماره های تماس :  
                                   09123666928